Arcybiskup Władysław Ziółek

Udostępnij w mediach:
  •  
  •  
  •  

Ks. arcybiskup Władysław Ziółek

  • pochodzi z Komornik
  • chrzest 14.07.1935 w Wolborzu
  • I komunia 6.07.1944 w Wolborzu
  • bierzmowanie 25.05.1949 w Wolborzu
  • święcenia kapłańskie 13.07.1958 r. w Rzymie z rąk abpa Józefa Gawliny
  • doktorat z prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim.
  • trzyletnia praktyka w Rocie Rzymskiej i Wyższa Szkoła Literatury Łacińskiej
  • praca w Kurii Biskupiej w Łodzi : notariusz; kanclerz;
  • w Sądzie Biskupim : notariusz; obrońca węzła małżeńskiego.
  • rektor kościoła NMP Ostrobramskiej przy klasztorze Sióstr Bernardynek na Rudzie w Łodzi.
  • 12.03.1980 r. mianowany biskupem pomocniczym diecezji łódzkiej (tytularnym Risinio w Dalmacji).
  • sakra biskupia 4.05.1980 r. z rąk bpa Józefa Rozwadowskiego – ordynariusza diecezji łódzkiej.
  • wikariusz generalny i członek Kolegium Konsultorów.
  • 24.01.1986 r. mianowany biskupem diecezjalnym łódzkim przez Ojca św. Jana Pawła II.
  • kanoniczne objęcie diecezji 25.01.1986 r.
  • ingres do katedry łódzkiej 22.02.1986 r.
  • od 25.03.1992 r. arcybiskup archidiecezji łódzkiej bezpośrednio podległej Stolicy Apostolskiej.
  • od 25.03.2004 r. metropolita łódzki. W skład metropolii łódzkiej weszła archidiecezja łódzka i diecezja łowicka.
Źródło: http://archidiecezja.lodz.pl/wolborz/old/pochodza.php

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.